Enota reševalnih psov

Informacije o reševalni enoti:
Nejc Kramarič
tel. 040 567 334,
e-mail: nejc.kramaric@gmail.com

Vodnik reševalnega psa

Biti vodnik reševalnega psa je način življenja! To je stavek, ki ga velikokrat uporabimo, ko poskušamo nekomu odgovoriti na vprašanje kaj pomeni biti vodnik reševalnega psa in kako lahko to postaneš.

Reševanje je prostovoljna dejavnost, ki zahteva od vodnika čas, veselje do dela s psi in ljudmi, sodelovanje v skupini, kondicijsko pripravljenost ter pripravljenost pomagati tistim, ki pomoč potrebujejo.

Treningi so razdeljeni na dve disciplini, ki pa se nenehno prepletata – del treninga se opravlja na poligonu, kjer psa učimo poslušnosti in premagovanja ovir (hoja po lestvi in zibajoči gredi, skozi tunel, preko gugalnice ipd.).

Drugi del treninga pa poteka v naravi (gozdu), ruševini ali snežni plazovini, kjer psa učimo iskanja pogrešanih oseb. Poslušnost psa reševalca je nujna, saj moramo psa obvladati v vseh situacijah. Iskanje pogrešanih oseb pa je proces, v katerem razvijemo pasje nagone in jih preusmerimo tako, da pes išče izgubljene osebe.

Vzporedno s šolanjem psa pa se šolamo tudi vodniki. Tako mora vsak vodnik v organizaciji Komisije za reševalne pse pri Kinološki zvezi Slovenije opraviti teoretične in praktične izpite iz prve pomoči ponesrečencu, prve pomoči psu, orientacije in topografije, radijskih zvez ZARE, poznati mora nevarnosti o potresih ter nevarnosti v ruševinah in gorah.

Pes reševalec in njegov vodnik predstavljata reševalski par. Za uspešen reševalski par je pomembno, da vodnik in pes vzpostavita dober odnos, si medsebojno zaupata in rada sodelujeta. To je ključno tako pri šolanju kot tudi kasneje pri udeleževanju na iskalnih akcijah. Medsebojno povezanost in zaupanje smo skušali prikazati tudi v našem novem logotipu.